Καλώς ορίσατε στο dotNETZone.gr - Σύνδεση | Εγγραφή | Βοήθεια
σε

 

Αρχική σελίδα Ιστολόγια Συζητήσεις Εκθέσεις Φωτογραφιών Αρχειοθήκες

SOS! Διάγραμμα κλάσεων στη C++

Îåêßíçóå áðü ôï ìÝëïò Christos88. Τελευταία δημοσίευση από το μέλος Christos88 στις 05-01-2007, 00:04. Υπάρχουν 4 απαντήσεις.
Ταξινόμηση Δημοσιεύσεων: Προηγούμενο Επόμενο
  •  04-01-2007, 21:05 23035

    SOS! Διάγραμμα κλάσεων στη C++

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ! ΕΙΜΑΙ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ, 2ο ΕΤΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΗΝ C++ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΑΛΟΥΚΙ! ΛΟΙΠΟΝ ΕΚΑΤΣΑ ΔΙΑΒΑΣΑ, ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΣΕ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΤΗ C++ (ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΛΑΣΕΙΣ, ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑ, ΙΕΡΑΡΧΕΙΕΣ, ΑΡΧΕΙΑ ΚΤΛ), ΚΑΙ ΕΚΑΤΣΑ ΝΑ ΠΙΑΣΤΩ ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ, ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΚΟΛΛΗΣΑ ΣΤΗΝ ΕΞΗΣ ΒΛΑΚΕΙΑ:Ο ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙ ΣΕ ΜΟΡΦΗ ΚΕΙΜΕΝΟΥ ΤΗΝ ΕΚΦΩΝΗΣΗ, ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ, ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΚΛΑΣΕΙΣ ΘΑ ΣΧΕΔΙΑΣΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ! ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΣΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ 2 ΚΛΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΥΝ ΑΜΦΟΤΕΡΕΣ Η ΜΙΑ ΑΠ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ -ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕ ΤΑ ΟΣΑ ΕΧΩ ΔΙΔΑΧΘΕΙ- ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΘΑ ΤΟΥ ΧΡΩΣΤΟΥΣΑ ΜΕΓΑΛΗ ΧΑΡΗ, ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΠΕΡΝΑΝΕ, Η ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΕΡΧΕΤΑΙ, ΚΑΙ ΕΝΩ ΕΧΩ ΚΑΘΕ ΔΙΑΘΕΣΗ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΚΟΛΛΑΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ!

    TO MONO ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΙ ΚΛΑΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΧΕΔΙΑΣΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑ!

    ΤΟ SITE THΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ:
    http://delab.csd.auth.gr/~katsaros/megasoft.pdf

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!! :)
  •  04-01-2007, 22:46 23037 σε απάντηση της 23035

    Απ: SOS! Διάγραμμα κλάσεων στη C++

    Διάβασε πιο προσεκτικά την εκφώνηση του.. Αν διαβάσεις προσεκτικά τι έχει σε italics θα καταλάβεις ποιες είναι οι κλάσεις (πολύ γρήγορα που το είδα εγω βγάζω 3, τμήματα, υπαλλήλους και Projects). Καθε υπάλληλος έχει προσωπικά στοιχεία, κάποιο role, ενώ ορισμένα roles έχουν και subroles (OS Programmer, Application Programmer κλπ) και κάθε υπάλληλος είναι συσχετισμένος με εως 3 Project ενώ έχει ένα μονο active/working project ανα στιγμή.
    Παναγιώτης Κεφαλίδης

    "Για να επιτύχεις, θα πρέπει το πάθος σου για την επιτυχία να είναι μεγαλύτερο απο τον φόβο σου για την αποτυχία"

    Οι απαντήσεις παρέχονται για συγκεκριμένες ερωτήσεις και χωρίς καμιά εγγύηση. Παρακαλώ διαβάστε τους όρους χρήσης.
  •  04-01-2007, 23:08 23040 σε απάντηση της 23037

    Απ: SOS! Διάγραμμα κλάσεων στη C++

    ΤΗΑΝΚS! MΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΛΑΣΕΙΣ? ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΤΡΙΚΗ, ΠΟΙΑ ΝΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΕΙ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΚΤΛ? ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΡΟΣΕΞΕΙΣ ΤΟΣΟ  Η ΚΛΑΣΗ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΕΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΚΛΑΣΗ ΤΜΗΜΑΤΑ ΟΣΟ ΚΑΙ Η ΚΛΑΣΗ ΤΜΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΚΛΑΣΗ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ. ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΚΑΠΩΣ!

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!
  •  04-01-2007, 23:24 23042 σε απάντηση της 23037

    Απ: SOS! Διάγραμμα κλάσεων στη C++

    Οι υπάλληλοι σχετίζονται με τμήματα, δεν επεμβαίνει η μία κλάση στην άλλη. Σχετίζονται, άρα, σχέση. Inheritance χρησιμοποιείς μόνο για πράγματα που "είναι" η parent κλάση τους. Ο προγραμματιστής είναι υπάλληλος. Ο προγραμματιστής δεν είναι τμήμα ούτε το αντίστροφο.

    Και καλό θα ήταν να μην γράφεις τα πάντα με κεφαλαία, είναι πολύ δυσανάγνωστα (εκνευριστικά δυσανάγνωστα), ειδικά σε μεγάλο κείμενο.
    Παναγιώτης Καναβός, Freelancer
    Twitter: http://www.twitter.com/pkanavos
  •  05-01-2007, 00:04 23047 σε απάντηση της 23042

    Απ: SOS! Διάγραμμα κλάσεων στη C++

    Έγινε ευχαριστώWink

    Μήπως θα μπορούσες να μου εξηγήσεις και λίγο καλύτερα πως θα την πετύχω αυτήν την σχέση?

    ΕΝΤΙΤ: Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα οτι μάλλον θα χρησιμοποιήσω φιλικές κλάσεις, σωστα?Smile
Προβολή Τροφοδοσίας RSS με μορφή XML
Με χρήση του Community Server (Commercial Edition), από την Telligent Systems